brak zdjecia

Bażant diamentowy

Występuje na zachód od zasięgu poprzedniego gatunku . Jego kołnierz , spód ciała i ogon są białe z czarnymi prążkami i obrzeżami, wierzch głowy jest czarny, czub połyskuje czerwono , a zółto dół grzbietu. Górna część grzbietu i skrzydła są czarne. W trakcie zalotów samiec rozpościera kołnierz, tańczy wokół samicy i imponując jej ozdobnymi pióramibrak zdjecia

Bażant królewski

Zamieszkuje górskie lasy iglaste i dębowe z podszytem bambusowym. Zimą szczególnie chętnie przebywa w gęstych zaroślach kosodrzewiny. Pokarm dla niego stanowią pączki, nasiona drzew i krzewów, a także zielone części roślin. Koguty wiosną zasiedlają terytoria, na których gniazda zakłada kilka samic. W lęgu znosi do 20 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica. Gatunek ginący ze względu na kłusownitwo. Udane próby aklimatyzacji we Francji, Anglii i na Węgrzech.


brak zdjecia

Bażant mongolski

Kogut – upierzenie podobne do kaukaskiego, z tym że zdobi go szeroki, biały pierścień na szyi, z przodu nie zamknięty (przerwany), czubki niewidoczne. Upierzenie z wierzchu bardziej czerwonopurpurowe, pokrywy skrzydłowe jasne. Kura – upierzenie z wierzchu brązowoszare, z czarnymi i ciemnordzawymi plamkami, od spodu jaśniejsze, ogon długi, ale mniejszy niż u kogutaBażant nepalski

Zamieszkuje różne typy lasów z gęstym podszytem, w pasie wysokościowym od 400 do 3600 m n.p.m. Chętnie przebywa w pobliżu bieżącej wody i upraw. Pokarm stanowią nasiona, ziarno, pędy, opadłe figi, owady i małe gady. Trzyma się parami lub występuje w małych stadach. Gniazdo, w postaci zagłębienia w ziemi, niestarannie wysłane liśćmi, umieszcza pod okapem zwartej roślinności. Znosi do 15 maj. Wysiaduje je tylko samica przez 22-25 dni.


brak zdjecia

Bażant srebrzysty

Żyje w gęstych, górskich lasach, do wysokości około 2100 m n.p.m. Preferuje siedliska zadrzewione z zaroślami bambusowymi. Odżywia się nasionami, pędami i drobnymi zwierzętami. U samców odznacza się silna tendencja do terytorializmu. Gniazdo stanowi zagłębienie w ziemi, do której samica składa 6-8 jaj. Młode lęgną się po 25 dniach. Gatunek udomowiony.Bażant tajwański(Swinoe)

Żyje tylko na wyspie Tajwan. Rzadki mieszkaniec lasów górskich w pasie wysokościowym 900 - 2000 m n.p.m. Znosi 6 do 12 czerwono-kremowych jaj. Okres inkubacji trwa 25 dni. Gatunek monogamiczny. Aktualnie na wolności niezwykle rzadki. Praktycznie na granicy wyginięcia zupełnego.
brak zdjecia

Bażant złocisty

Bażant ten posiada żółte upierzenie na głowie, grzbiecie i kuprze, złoty kołnierz z czarnymi obrzeżami pojedynczych piór i czerwony spód ciała. Samica natomiast jest szarobrązowa z ciemnymi prążkami. Gatunek ten występuje w jasnych lasach górskich, natomiast unika gęstych puszcz. Biologia tego ptaka jest bardzo słabo zbadana. Występuje w parach lub pojedynczo. Rzadko zrywa się do lotu. Nawet w niebezpieczeństwie zwykle ucieka na piechotę.


brak zdjecia

Uszak siwy

Występuje w centralnych Chinach oraz wysokogórskich lasach iglastych.